Bilino polje
Stadion Bilino polje
Historija BILINOG POLJA
Historija Čelikovih stadiona nkcelik.co.ba, nedjelja, 19.9.2004. Prvih nekoliko godina, nakon svog osnivanja, Fudbalski Klub Čelik "stanovao" je na šljakastom igralištu uz rijeku Bosnu koje se nalazilo na mjestu današnjeg stadiona Bilino polje. Bio je to jedan običan zemljani, nogometni teren, koji je od ostatka zemljišta bio odvojen drvenom ogradom. Navijači koji bi dolazili na stadion stajali bi uz ogradu i tako posmatrali svoje ljubimce.
BLATUŠA
Početkom 50-tih godina FK Čelik seli se na novo igralište u naselju Blatuša, po kojem stadion i dobiva ime. Novi stadion bio je mnogo moderniji od prethodnog. Nalazio se na mjestu sadašnje saobraćajne petlje na ulazu u Zenicu. Sa jedne strane stadiona nalazile su se stare željezarske kasine za stanovanje, dok je sa druge strane prolazila željeznička pruga. Duž čitavog igrališta nalazila se šljakasta atletska staza koja je dijelila teren od drvenih tribina na koje se moglo smjestiti oko 10.000 poklonika zeničkog nogometa.
Ovaj stadion je veoma brzo pobrao je simpatije Čelikovih navijača i postao simbol Zenice. Na njemu su odigrane mnoge značajne utakmice koje su dale pečat historiji našeg kluba. Ostaće zapisano da je na ovom stadionu, 1966. godine, Čelik po prvi puta ušao u Prvu saveznu ligu.
Krajem 60-tih i početkom 70-tih godina stadion Blatuša postaje premali za sve zeničke navijače koje su htjeli da gledaju svoje ljubimce. Zenički "oci" odlučuju sagraditi novi moderni stadion koji će moći zadovoljiti sve navijače koji budu željeli gledati Čelik.
BILINO POLJE
Stadion Bilino polje sagraðen je krajem 1972 godine. Izgradnja stadiona trajala je preko 8 mjeseci i u njoj su dobrovoljno bili uključeni mnogi navijači Čelika. Hram zeničkog fudbala završen je neposredno pred finalnu utakmicu Mitropa Kupa (sadasnjeg INTERTOTO kupa) u kojoj je Čelik pobjedio slavnu Fiorentinu i tako po drugi puta uzastopno osvojio ovo takmičenje.
Stadion Bilino polje smješten je u samom centru Zenice, na Bulevaru Kulina Bana (ex Obalnom Bulevaru), odmah pored lijeve obale rijeke Bosne. U blizini stadiona nalazi se zeleni park Kamberovića polja sa velikim brojem sportskih terena, velikim parkingom i dva hotela: "Internacional" i "Metalurg". Blizu stadiona nalaze se željeznička i autobuska stanica. Sredinom 70-tih godina Bilino polje proglašeno je najljepsim stadionom u Jugoslaviji i taj primat zadržao je sve do kasnih 80-tih kada je rekonstruisan Poljud.
Mjesto na kojem se nalazi stadion ima veliku historijsku vrijednost. Na ovom mjestu Ban Kulin potpisao je svoju čuvenu povelju.
Bilino polje predstavlja pravi "engleski" tip stadiona koji nema atletsku stazu. Tribine stadiona udaljene su od igrališta manje od 2 metra što omogućava pravo uživanje tokom gledanja utakmice. U prvi mah stadion je bio napravljen da primi 30.000 gledalaca, da bi postavljanjem stolica na zapadnu tribinu njegov kapacitet nekoliko godina kasnije bio smanjen na 25.000 mjesta.
Zapadna tirbina je najveća na stadionu. Ona je pokrivena krovom i na njoj se trenutno nalaze crvene stolice. Kapacitet ove tribine je oko 12.000 mjesta. Istočna tribina predstavlja najmirniju tribinu na stadionu i prima oko 7.000 gledalaca . Na sredini ove tribine nalaze se počasne lože u kojima sjede funkcioneri kluba, te gosti.
Južna tribina predstavlja tzv "kop" na kojem se nalaze najvatreniji navijači Čelika - Robijaši. Sjever je penzionerska tribinu na kojoj se većinom nalaze najstariji navijači Čelika. Na ovoj tribini smještaju se gostujući navijači koji pristignu na naš stadion. Sredinom 80-tih godina na ovoj tribini napravljen je semafor koji danas više nije u funkciji. Na prostoru izmeðu sjeverne i istočne tribine nalazi se veliki pehar koji je Čelik dobio prilikom osvajanja duple krune već spomenutog Mitropa Kupa. Na istom mjestu prije dvije godine podignuta je spomen ploča u znak sjećanja na sve igrače i navijače Čelika koji su poginuli tokom prošlog rata.
Bilino polje do sada je ugostilo mnoge poznate ekipe. Na ovom stadionu naša reprezentacija odigrala je 1996 godine svoju prvu zvaničnu utakmicu. Zenički stadion danas uživa veliki renome u bh nogometu. Na njemu bi se u budućnosti trebale igrati sve reprezentativne utakmice.
Stadion Bilino Polje trenutno se nalazi u fazi rekonstrukcije kako bi moglo ispuniti sve uslove koje nalažu propisi UEFA-e i dobiti licencu za odigravanje meðunarodnih utakmica. Kapacitet stadiona trebao bi biti smanjen na 15.600 sjedećih mjesta. Pored toga hram zeničkog nogometa trebao bi dobiti nove plastične stolice, svlačionice, semafor, odvojenu tribinu za goste, novinarske lože, tunel za izlaženje igrača i ostale popratne objekte. Sa svim ovim sadržajima naš stadion zasluženo bi trebao postati najljepši i najbolji stadion u BiH.